آموزش دوره دیسپچری هواپیما

آموزش دیسپچری هواپیما به عنوان یک شغل مهم و کلیدی در صنعت هوانوردی بسیار حائز اهمیت است. در واقع دیسپچر، مسئولیت تنظیم و کنترل تردد هوایی و هماهنگی عملیات پرواز بر عهده دارد. مسئولیت اصلی دیسپچر هواپیما، کار بر روی برنامه ریزی پرواز و رعایت ایمنی پروازهاست.

در پیش‌روی هواپیماها، دیسپچر باید برای هر پرواز، طرحی برای مسیر پرواز، شیوه نقل و انتقال بار و مسافر، محاسبه سوخت مورد نیاز و برنامه‌ریزی بهینه مصرف سوخت هواپیما را تهیه کرده و به کاپیتان هواپیما تحویل دهد. همچنین دیسپچر باید در ارتباط با کنترل پرواز هواپیما (ATC) باشد و در صورت نیاز تغییراتی را در مسیر پرواز و یا سایر امور مهم پرواز، ارائه دهد.

در کل، دیسپچر هواپیما باید دارای مهارت های فنی، مدیریتی، ارتباطی، و تجربه کافی در زمینه هوانوردی باشد تا بتواند به درستی و با اطمینان پروازهای ایمن و بهینه را برگزار کند.

دوره دیسپچری آنلاین اویواسکای
آموزش دیسپچری در اویواسکای

آموزش دیسپچری در اویواسکای

ما در دپارتمان آموزش دیسپچری اویواسکای از اساتید مجرب و متخصص در حوضه آموزش دیسپچری استفاده می کنیم تا شما دانشجویان عزیز با بالاترین سطح کیفیت دوره های آموزشی تئوری خود را به پایان رسانیده و برای آموزش های عملی و همچنین آزمون های ورودی شرکت های هواپیمایی برای جذب دیسپچر آمادگی کافی را داشته باشد.

از سوی دیگر چون بستری اصلی آموزشی ما آموزش از راه دور (مجازی) می‌باشد شما به راحتی می توانید در شهر خود آموزش های تئوری خود را فرا بگیرید و یا افراد محصل یا شاغل می‌توانند بدون صرف هزینه و وقت اضافی در اوقات آزاد خود علاقه خود به دیسپچری را با ما دنبال کنند.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی درباره این رشته، می توانید فرم درخواست مشاوره را در همین صفحه تکمیل نمایید تا کارشناسان اویواسکای در کوتاهترین زمان با شما تماس بگیرند.

دوره دیسپچری هواپیما چیست؟

مهمترین وظیفه دیسپچر هواپیما ارائه یک برنامه پرواز ایمن برای هواپیما است. که باید قبل از پرواز، تمامی جزئیات ضروری برای پرواز را ارائه دهد. برای انجام این کار، او باید با استفاده از اطلاعات جغرافیایی، پیش‌بینی هوا، تعداد مسافران، ظرفیت هواپیما، اطلاعات مربوط به بار و موارد دیگر به گونه‌ای برنامه پروازی را تهیه کند که اطمینان از رسیدن هواپیما به مقصد بدون هیچگونه مشکلی را به مسئولین پرواز ارائه دهد.

دیسپچر هواپیما مسئول بررسی برنامه‌های پروازی هر هواپیما می‌باشد تا روند پرواز، بدون مشکل انجام شود.

به طور خلاصه، مهمترین وظیفه دیسپچر هواپیما ارائه برنامه پروازی درست و ایمن، نظارت بر تمام جزئیات پرواز و جلوگیری از هرگونه مشکل در پرواز است. به این ترتیب، دیسپچر هواپیما باید از تمام جزئیات پرواز آگاه باشد. 

مشاوره رایگان شرکت در دوره دیسپچری

مهمترین وظایف دیسپچر هواپیما

وظیفه دیسپچر هواپیما، که به طور عمومی به عنوان “دیسپچر پرواز” نیز شناخته می‌شود، مدیریت و کنترل عملیات پروازی در قسمت زمینی است. وظایف و مسئولیت‌های دیسپچر هواپیما شامل موارد زیر می‌شود:

تهیه نقشه پرواز

دیسپچر هواپیما بر اساس برنامه‌های پروازی و مسیر پرواز، نقشه‌های هواپیما را تهیه می‌کند. این نقشه‌ها شامل اطلاعاتی مانند مسیر پرواز، مسیرهای امنیتی، فاصله بین فرودگاه‌ها، مواقع پایانی پرواز و سایر جزئیات مدیریتی می‌باشند.

تحلیل اطلاعات آب و هوا

دیسپچر هواپیما مسئولیت تحلیل و بررسی شرایط آب و هوا را بر عهده دارد. او باید اطلاعاتی مانند شدت باد، رطوبت، دما، ابرها، جریان هوا و سایر پارامترها را بررسی و تحلیل کند تا بهترین مسیر پرواز و شرایط پرواز را برای هواپیما تعیین کند.

بررسی تجهیزات هواپیما

دیسپچر هواپیما باید در مورد تجهیزات و وضعیت فنی هواپیما اطلاع داشته باشد تا بر اساس آن بتواند برنامه ریزی دقیق و کاملی برای انجام پرواز ارائه نماید.

برنامه‌ریزی و مدیریت پرواز

دیسپچر هواپیما مسئول برنامه‌ریزی و کنترل پروازهای هواپیما در زمین است. او باید برنامه پروازها را بر اساس تحلیل های عملکرد ، تغییرات آب و هوا و دیگر فاکتورهای مرتبط، برنامه ریزی کرده و همچنین در صورت نیاز به تغییر مسیر یا زمان پرواز، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

ارتباطات با خلبانان و مراکز کنترل

دیسپچر هواپیما با خلبانان در تماس است و آن‌ها را با تمام اطلاعات و تغییرات مربوط به پرواز آشنا می‌کند. او باید با مراکز کنترل هواپیما (ATC) نیز در تماس باشد و اطلاعات مربوط به پرواز را به آن‌ها ارائه دهد.

مدیریت بهره‌وری سوخت

دیسپچر هواپیما مسئول برآورد میزان سوخت موردنیاز برای پروازها، محاسبه بهینه مصرف سوخت و کنترل مصرف سوخت هواپیماها است. این کار به کاهش هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری میان خطوط هوایی کمک می‌کند.

حل مسائل و رفع اشکال

دیسپچر هواپیما به عنوان یک عضو ارزشمند در تیم پرواز، ممکن است با مسائل ناگهانی روبرو شود. او باید توانایی حل مسائل سریع و احتمالاً بحرانی را داشته باشد و در صورت لزوم اقدامات اصلاحی را انجام دهد.

شرایط ثبت نام دیسپچری هواپیما

شرایط ثبت نام دیسپچری هواپیما

شرایط عمومی مورد نیاز برای ثبت نام دوره دیسپچری عبارتند از:
 • حداقل سن ۲۱سال
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت
مدت زمان دوره دیسپچری ۳۵۰ ساعت می باشد که طی ۵ تا ۶ ماه برگزار می گردد. بعد از اتمام دوره درصورت موفقیت در آزمون های مجموعه، برای دانشجو مدرک معتبر و مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری صادر می گردد. پس از این مرحله دانشجو مجاز به شرکت در آزمون های سازمان بوده  و در صورت موفقیت در این آزمون، گواهینامه دیسپچری را از سازمان دریافت می نماید. اگر از علاقه مندان به تحصیل در این رشته هستید برای شما یک خبر خوش داریم. مجموعه آموزش هوانوردی اویواسکای به عنوان اولین و تنها آکادمی هوانوردی می باشد که مجوز برگزاری دوره های دیسپچری به صورت آنلاین را دارد. پس دیگر نگران نباشید. شما می توانید بدون نیاز به طی مسافت های طولانی و صرف هزینه و زمان اضافی از هر کجای کشور عزیزمان در این دوره ها شرکت نمایید. ما در این دپارتمان سعی بر این داریم تا با استفاده از جدید ترین و پیشرفته ترین امکانات و روش های آموزشی روز دنیا کیفیت آموزش دیسپچری را بالاتر برده و از سوی دیگر با بهره گیری صحیح آموزش های از راه دور تحصیل در این رشته را برای علاقمندان هموارتر نماییم.
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather
سوالات متداول
دیسپچر پرواز یا دیسپچر هواپیما کیست؟

دیسپچر یک فرد حرفه‌ای است که در صنعت هوایی مسئول بررسی و تنظیم جزئیات فنی و عملیاتی پروازها است. او با بررسی وضعیت هواشناسی، مسیر پرواز، سوخت هواپیما، وزن و توازن هواپیما و سایر جزئیات مرتبط، به خلبانان در تصمیم‌گیری‌های ایمن و موثر کمک می‌کند.

چه کارهایی بر عهده دیسپچر هواپیما قرار می‌گیرد؟

دیسپچر هواپیما مسئول بررسی و تأیید برنامه‌های پروازی، بررسی وضعیت هواشناسی، بررسی مسیر پرواز و ارائه اطلاعات به خلبانان در خصوص سوخت مورد نیاز، محاسبه وزن و توازن هواپیما و موارد دیگر مرتبط با ایمنی و امنیت پرواز است.

شرایط ثبت نام در دوره دیسپچری هواپیما
 • حداقل سن ۲۱سال
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت
مدارک مورد نیاز ثبت نام دیسپچری
 • کپی کارت ملی جدید پشت و رو
 • کپی شناسنامه صفحات اول و دوم
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • کپی کارت پایان خدمت یامعافیت غیرپزشکی یا اشتغال به تحصیل ویا اشتغال به خدمت
 • عکس ۴*۳ پرسنلی