آموزش خلبانی هواپیما، هلیکوپتر و دیسپچری

آموزش خلبانی هواپیما

دپارتمان تخصصی آموزش هوانوردی اویواسکای به عنوان اولین دپارتمان که برای اولین بار در کشور امکان آموزش از راه دور (مجازی و آنلاین) علوم و فنون خلبانی را در مقاطع مختلف فراهم نمود، همواره در تلاش برای ایجاد محیطی نوین، کارآمد و با کیفیت بیشتر در آموزش های خلبانی هواپیما می باشد.

ما در این دپارتمان سعی بر این داریم تا با استفاده از جدید ترین و پیشرفته ترین امکانات و روش های آموزشی روز دنیا کیفیت آموزش خلبانی هواپیما را بالاتر برده و از سوی دیگر با بهره گیری صحیح آموزش های از راه دور (آنلاین) تحصیل در این رشته را برای علاقمندان هموارتر نماییم.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

آیا تحصیل در رشته خلبانی هواپیما تا بالاترین مقاطع در ایران امکان پذیر می باشد؟ شرایط فیزیکی لازم برای ورود به رشته خلبانی هواپیما چیست؟ برای تحصیل در رشته خلبانی هواپیما به چه مراکزی باید مراجعه نمود؟ هزینه دوره های آموزشی خلبانی هواپیما چقدر می باشد؟ و ….. 

اگر شما هم از علاقه مندان به تحصیل در رشته خلبانی هواپیما می باشید کنار ما باشید تا به پرسش های شما پاسخ دهیم.

برای ادامه تحصیل در این رشته باید به مراکز و آکادمی های مورد تایید سازمان هواپیمایی کشور مراجعه و ثبت نام نمایید. پس از طی کردن دوره آموزشی در  این مراکز و موفقیت در آزمون های عملی و تئوری که توسط سازمان هواپیمایی کشور برگزار می شود، قادر به دریافت لایسنس خواهید شد. 

آکادمی هوانوردی اویواسکای اولین و تنها مجموعه آنلاین آموزش هوانوردی کشور می باشد که مجوز برگزاری دوره های خلبانی هواپیما به صورت غیر حضوری دارد. جهت دریافت مشاوره رایگان توسط کارشناسان اویواسکای با شماره های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳ – ۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ تماس برقرار نمایید.

شرایط تحصیل در رشته خلبانی هواپیما

شرایط عمومی مورد نیاز برای ورود به رشته خلبانی شامل موارد زیر می باشد:

١ – حداقل سن ١٨ سال
٢ – داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
٣ – مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه یا داشتن معافیت تحصیلی برای داوطلبان پسر
۴ – گذراندن معاینات پزشکی متناسب با دوره مربوطه

Pilot Training

انواع دوره های خلبانی هواپیما

گواهینامه دوره خلبانی مدرکی است که به افرادی اعطا می شود که برنامه آموزشی خلبانی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. این گواهینامه ها به عنوان مدرکی برای صلاحیت خلبان عمل می کند و به آنها اجازه می دهد تا برای مجوز خلبانی از سازمان هواپیمایی مربوطه درخواست دهند. چندین نوع مجوز خلبانی هواپیما توسط مقامات هواپیمایی در سراسر جهان صادر می شود که عبارتند از:

دوره خلبانی PPL :

که مخفف Private Pilot License می باشد. این مجوز به خلبان اجازه می دهد تا با هواپیما برای استفاده شخصی پرواز کند. خلبان مجاز به پرواز در ساعات روز و در شرایط آب و هوایی خوب است.

دوره خلبانی CPL :

که مخفف Commercial Pilot License می باشد به خلبان اجازه می دهد تا با هواپیماها برای مقاصد تجاری مانند حمل مسافر یا بار پرواز نماید. خلبان برای دریافت این مجوز ملزم به شرکت در دوره آموزش خلبانی CPL  داشتن تعداد مشخصی از ساعات پرواز و گذراندن آزمایشات تکمیلی و موفقیت در آزمون سازمان هواپیمایی می‌باشند. 

دوره خلبانی ATPL : 

که مخفف Airline Transport Pilot License است بالاترین سطح گواهینامه خلبانی هواپیما است. داشتن این مجوز به خلبان اجازه می دهد تا با هواپیماهای تجاری بزرگ مانند هواپیماهایی که خطوط هوایی بزرگ استفاده می کنند، پرواز کند. برای دریافت گواهینامه ATPL، یک خلبان باید شرایط خاصی را داشته باشد که شامل داشتن گواهینامه معتبر خلبانی تجاری (CPL)، رعایت شرایط سنی، داشتن تجربه پروازی لازم، قبولی در آزمون‌های کتبی و عملی، قبولی در آزمون‌های پزشکی، تکمیل دوره های آموزش های آموزشی مرتبط و داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی می باشد

دوره خلبانی IR : 

دوره خلبانی درجه بندی ابزار (IR) یک برنامه آموزشی است که برای آماده سازی خلبانان برای پرواز در شرایط هواشناسی ابزاری (IMC) در زمانی که دید محدود طراحی شده است.  این دوره موضوعات از جمله روش‌های ابزار، ناوبری، برنامه‌ریزی پرواز و اطلاعات و خروج‌های ابزار را پوشش می‌دهد. خلبانان یاد می گیرند که چگونه از ابزار و تجهیزات اویونیک برای هدایت و پرواز هواپیما در IMC استفاده می کنند و همچنین نحوه تفسیر اطلاعات آب و هوا و تصمیم گیری آگاهانه بر اساس آن اطلاعات را می آموزند.

مراحل خلبانی هواپیما در ایران

خلبانی ، شغلی محبوب و جذاب است که برای یک برخی از افراد بسیار جذاب شده است. اما این که چگونه شخص می تواند خلبان شود، یک مسیر بلند و پر از چالش است.در ادامه به شما مراحلی که برای شدن خلبان لازم است، توضیح داده می شود:

 • ۱. آموزش هوانوردی

  این کار می تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد مشاهده بیشتر

  برای شروع به کار در شغل خلبانی، ابتدا به آموزش هوانوردی نیاز دارید. برای این منظور ، شما باید در یک آکادمی اختصاصی هوانوردی معتبر ثبت نام کنید و دوره های لازم را گذرانده و مدارک مورد نیاز را کسب کنید.

 • ۲. آزمون های عملی و نظری

  موفقیت در آزمونهای آکادمی و سازمان هوانوردی مشاهده بیشتر

  برای دریافت گواهینامه خلبانی ، باید آزمون های عملی و نظری را با موفقیت گذرانده باشید. این آزمون ها شامل آزمون های نظری و عملی روی هواپیما هستند که توسط سازمان هوانوردی گرفته می شود.

 • ۳. کسب مدرک

  کسب مدرک معتبر از سازمان هوانوردی مشاهده بیشتر

  بعد از اتمام دوره های هوانوردی ، شما باید مدرک پروازی خود را از مراجع معتبر دریافت کنید. این مدارک شامل مدارک پرواز شخصی (PPL) و تجاری (CPL) است.

 • ۴. تعهد و تمرین

  کسب تجربه پروازی مشاهده بیشتر

  برای تبدیل شدن به یک خلبان حرفه ای، لازم است با تعهد و تمرین مداوم، تجربه و مهارت خود را افزایش دهید. همچنین، باید به روز با آخرین تکنولوژی های صنعت هوانوردی بود و دوره های آموزش پیشرفته را دنبال کنید.

چرا با اویواسکای خلبان شویم؟

ما در دپارتمان آموزش خلبانی اویواسکای از اساتید مجرب و متخصص در حوضه آموزش خلبانی استفاده می کنیم تا شما دانشجویان عزیز با بالاترین سطح کیفیت دوره های آموزشی تئوری تکمیلی خود را به پایان رسانیده و برای آموزش های مقاطع بالاتر و همچنین آزمون های ورودی شرکت های هواپیمایی برای جذب خلبان آمادگی کافی را داشته باشد.

از سوی دیگر چون بستری اصلی آموزشی ما آموزش از راه دور (مجازی) می باشد شما به راحتی می توانید ادامه تحصیل و تکمیل آموزش های تئوری گواهینامه های پیشرفته تر خود را در شهر در حال سکونت خود به راحتی فرا بگیرد و یا افراد محصل یا شاغل می توانند بدون صرف هزینه و وقت اضافی در اوقات آزاد خود گواهینامه های خود را ارتقا دهند.

اویواسکای علاوه بر تضمین کامل آموزش های تئوری گواهینامه های شما، با عقد قرارداد با بهترین مراکز آموزش پروازی و معرفی شما به این مراکز شما را در آموزش های پروازی نیز تنها نخواهد گذاشت.

پس برای بهبود و ارتقا گواهنیامه های خود همین حالا فرم درخواست خود را در سایت ما کامل کرده تا کارشناسان ما بعد از بررسی شرایط شما برای راهنمایی بیشتر و کامل تر با شما تماس بگیرند.

آموزشگاه خلبانی و هوانوردی اویواسکای

مشاوره رایگان شرکت در دوره ها خلبانی

هزینه آموزش خلبانی هواپیما

هزینه دوره آموزش خلبانی هواپیما در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع هواپیما، نوع دوره آموزشی، و آکادمی خلبانی. به طور کلی، هزینه دوره آموزش خلبانی هواپیما در ایران از حدود  ۶۰۰ میلیون تومان متغیر است.

نوع هواپیما یکی از مهمترین عوامل موثر بر هزینه دوره آموزش خلبانی هواپیما است. هواپیماهای کوچکتر و سبکتر، مانند هواپیماهای تک موتوره، معمولاً ارزانتر از هواپیماهای بزرگتر و سنگینتر، مانند هواپیماهای دو موتوره، هستند.

نوع دوره آموزشی نیز بر هزینه دوره آموزش خلبانی هواپیما تاثیر می گذارد. دوره های آموزشی آنلاین معمولاً ارزانتر از دوره های آموزشی حضوری هستند.

آکادمی خلبانی نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه دوره آموزش خلبانی هواپیما است. 

برای اطلاع از هزینه دقیق دوره آموزش خلبانی هواپیما آنلاین، آفلاین و حضوری در اویو اسکای، با شماره های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳ – ۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ تماس بگیرید.

سوالات متداول
شرایط کلاس‌های آموزش خلبانی چگونه است؟

برای ورود به رشته خلبانی و تحصیل در آن و کسب مهارت های لازم برای خلبان هواپیماهای مسافربری شدن بایستی دوره های تئوری و پروازی مربوطه و تعیین شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری را گذراند.

Commercial Pilot License می باشد که مخفف CPL-Integrated اولین دوره ورودی به این رشته دوره پیوسته بودن دوره می باشد Integrated و به معنای گواهینامه خلبانی بازرگانی است و همچنین منظور از یعنی در آن دیگر نیاز به گذراندن و قبولی در امتحانات مربوط به گواهینامه خلبانی شخصی نمی باشد و (PPL – Private Pilot License) دانشجویان مستقیماً مهارت های لازم برای هواپیماهای بازرگانی را دریافت می کنند.

حداقل شرایط و مدارک مورد نیاز:

حداقل سن ۱۸ سال
حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
سلامتی کامل جسمی روانی

شرایط کلاس‌های آموزش خلبانی چگونه است؟

ما در این دپارتمان سعی بر این داریم تا با استفاده از جدید ترین و پیشرفته ترین امکانات و روش های آموزشی روز دنیا کیفیت آموزش خلبانی را بالاتر برده و از سوی دیگر با بهره گیری صحیح آموزش های از راه دور تحصیل در این رشته را برای علاقمندان هموارتر نماییم.

شرایط ثبت نام کلاس های IR، ATP به چه صورت است؟

دانشجویان رشته خلبانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف این رشته هستند می توانند برای تکمیل گواهینامه خود و تحصیل در مقاطع بالاتر مثل IR و ATP به ما بپیوندند. افراد دارای گواهینامه CPL می توانند در دوره های IR و ATP 400 (مدت دوره ۴۰۰ ساعت) و افراد دارای گواهینامه IR می توانند در دوره ی ATP 252 ما ثبت نام کنند.(مدت دوره ۲۵۲ ساعت)

حداقل شرایط و مدارک مورد نیاز برای دوره IR و ATP 400

 • گواهینامه CPL
 • گواهی پزشکی کلاس ۱ دارای اعتبار (Medical certificate – Class 1 – Valid)

حداقل شرایط و مدارک مورد نیاز برای دوره ATP 252

 • گواهینامه CPL
 • گواهینامه IR
 • گواهی پزشکی کلاس ۱ دارای اعتبار (Medical certificate – Class 1 – Valid)
چرا اویو اسکای را برای این کلاس انتخاب کنیم؟

دپارتمان تخصصی آموزش خلبانی اویواسکای به عنوان اولین دپارتمان این مجموعه و البته اولین دپارتمانی که برای اولین بار در کشور امکان آموزش از راه دور (مجازی) علوم و فنون خلبانی را در مقاطع مختلف فراهم نمود، همواره در تلاش برای ایجاد محیطی نوین، کارآمد و با کیفیت بیشتر در آموزش های خلبانی می باشد.