دوره زبان هوانوردی LPR چیست؟

دوره زبان هوانوردی LPR یک دوره آموزشی مخصوص برای پرسنل هوانوردی است که به آنها کمک می‌کند تا توانایی مهارت زبانی لازم برای ارتباطات هوانوردی را پیدا کنند.  این دوره به یکی از جوانب مهم در شغل هواپیمایی، یعنی ارتباطات زبانی، توجه می‌کند و به پرسنل هوانوردی کمک می‌کند تا بتوانند به طور موثر با سایر پروازها، کنترل ترافیک هوایی و افراد دیگر ارتباط برقرار کنند.

امروزه زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی برای برقراری ارتباط شناخته شده است. یک خلبان علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی باید به اصطلاحات مخصوص صنعت هوانوردی هم تسلط کافی داشته باشد. پس از بررسی‌های سازمان ICAO از سال ۲۰۰۸ به منظور کاهش میزان اشتباه در مکالمات و همچنین کاهش سوانح هوایی ناشی از آن، سطح مهارت زبان انگلیسی خلبانان را ارزیابی می‌نماید .

LPR مخفف چیست؟

LPR مخفف “Language Proficiency Requirements” یا “ضرورت‌های تأیید زبانی” می‌باشد. در واقع LPR به استاندارد بین‌المللی برای اطمینان از توانایی مهارت زبانی در صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن اشاره دارد که مخصوص کسانی است که در صنعت هوانوردی مشغول به فعالیت هستند. در زمینه هوانوردی و پروازهای بین‌المللی، دانشجویان و پرسنل باید توانایی ارتباط با افراد دیگر و تفهیم دقیق اطلاعات مهم در مورد پرواز را داشته باشند.

دوره زبان هوانوردی LPR اساساً به ارتباطات زبانی که در مکالمات هوانوردی استفاده می‌شود، می‌پردازد و هدف از شرکت در این دوره، کسب مهارت های لازم برای برقراری ارتباط صحیح و موثر با تمامی قطب های مختلف صنعت هوانوردی می‌‌باشد.

این دوره به پرسنل هوانوردی کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشند، ارتباطات رسمی و غیررسمی را بهبود دهند، در صحبت‌های روزمره و بحث‌های تخصصی هوانوردی شرکت کنند و از دانش و توانایی زبانی خود برای ارائه اطلاعات و فرمان‌های دقیق در پروازها استفاده کنند. به طور کلی، دوره زبان هوانوردی LPR به پرسنل صنعت هوانوردی کمک می‌کند تا مجهز به مهارت‌های زبانی لازم برای ارتباطات مؤثر در حوزه هوانوردی باشند.

در دوره زبان هوانوردی LPR چه چیزهایی اموزش داده می‌شود.

در دوره زبان هوانوردی LPR (Language Proficiency Requirements) که توسط سازمان هوانوردی بین‌المللی (ICAO) تعیین شده است، مهارت‌های زبانی متناسب با نیازهای ارتباطی در محیط هواپیمایی و هوانوردی آموزش داده می‌شود. این دوره شامل آموزش و تست‌هایی است که به افرادی که در حوزه هواپیمایی فعالیت می‌کنند (مانند خلبانان، دیپلمات‌ها، کنترل‌کنندگان ترافیک هوایی و دیگر کارکنان فعال در این صنعت) کمک می‌کند تا بتوانند به درستی و موثر با همدیگر و با کنترل ارتباط برقرار کنند.

در دوره LPR، مهارت‌هایی از قبیل مکالمه تلفنی و رادیویی، فهم و دستورهای ترافیک هوایی، اصطلاحات فنی و مکالمات مرتبط با شرایط فوری و اضطراری آموزش داده می‌شود. این دوره به کمک مدرسان متخصص و منابع آموزشی مخصوص برای حوزه هوانوردی ارائه می‌شود تا مهارت‌های زبانی مورد نیاز برای این حوزه به درستی ارتقا یابد.

برخی از مواردی که در این دوره زبانی ممکن است آموخته شود عبارتند از:

۱. اصطلاحات و اصطلاحات تخصصی هوانوردی:

شامل اصطلاحات و واژگان مخصوص به حوزه هوانوردی مانند اصطلاحات درون پروازی، فنی و مخاطبین هوانوردی.

۲. مهارت‌های مکالمه:

آموزش مکالمات روزمره و تخصصی هوانوردی برای ارتباط با سایر اعضاء تیم هواپیما، ارتباط با کنترل ترافیک هوایی و مسافران.

۳. مهارت‌های شنیداری:

افزایش توانایی شنیداری و درک دقیق دستورات و فرمان‌های مهم در حین پرواز و در صورت بروز وضعیت‌های اضطراری.

۴. مهارت‌های خواندن:

بهبود مهارت خواندن و درک روشن و دقیق اسناد و اطلاعات مربوط به هواپیما، مسافران و فرمان های حیاتی.

۵. مهارت‌های نوشتن:

توانایی نوشتن و ارسال گزارش‌های مربوط به پرواز، اطلاعات فنی و درخواست‌های تکمیلی به مراجع مربوطه.

به طور کلی، دوره زبان هوانوردی LPR به پرسنل هوانوردی کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی لازم برای ارتباطات مؤثر و صحیح در حوزه هوانوردی را کسب و بهبود بخشند.

دلایل آموزش  زبان LPR یا Aviation English

آموزش و تقویت زبان LPR برای خلبانان و پرسنل صنعت هوانوردی بسیار حیاتی است و نقش مهمی در ایجاد یک محیط امن و مطمئن برای پروازهای هوایی دارد. از مهمترین دلایل یادگیری زبان LPR می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ارتباط موثر:

زبان LPR به خلبانان کمک می‌کند تا ارتباط موثر و دقیق با کنترل ترافیک هوایی و سایر اعضای تیم در هواپیما برقرار کنند. ارتباط صحیح و صریح بین افراد در هواپیما بسیار حیاتی است و می‌تواند به پیشگیری از حوادث و سوانح هوایی کمک کند.

۲. رعایت مقررات بین‌المللی:

استفاده از زبان انگلیسی در صنعت هوانوردی توسط مقررات بین‌المللی تنظیم شده است. خلبانان باید قادر باشند تا به درستی و صحیح با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند تا رعایت قوانین و مقررات صنعتی را اطمینان دهند.

۳. ایمنی پرواز:

زبان LPR به خلبانان کمک می‌کند تا به صورت دقیق اطلاعات مربوط به شرایط هواشناسی، مسائل فنی و دیگر جنبه‌های مهم پرواز را ارائه دهند. این امر باعث افزایش ایمنی پرواز و کاهش ریسک حوادث ناخواسته می‌شود.

آزمون زبان هوانوردی ال پی ار (LPR)

آزمون زبان هوانوردی LPR یا Aviation English Language Proficiency Test عموماً توسط سازمان‌ها و مؤسسات مربوط به صنعت هوانوردی تدارک دیده می‌شود. این آزمون برای بررسی توانایی خلبانان در استفاده صحیح و موثر از زبان انگلیسی در محیط‌های هوایی و ارتباط با کنترل ترافیک هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل آزمون زبان تخصصی هواپیما (LPR)

آزمون زبان تخصصی LPR معمولا در سه مرحله انجام می‌شود که در ادامه به اختصار برای شما توضیح داده می‌شود:

مرحله اول آزمون زبان LPR: معرفی و warm up

در این مرحله از ارزیابی ابتدا از فرد متقاضی خواسته می‌شود تا خود را معرفی نماید. این کار به شرکت کننده کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد و در فضایی آرام به ادامه آزمون بپردازد. از آنجاییکه ممکن است در این مرحله فرد استرس داشته باشد، نتیجه ارزیابی این بخش تاثیر زیادی در نتیجه آزمون ندارد و مدت زمان این مرحله معمولا بین ۳ تا ۵دقیقه می باشد. نمونه ای از سولات این مرحله شامل موارد زیر می‌باشد.

?Where have you been graduated

?What is your highest achievment in your life

?Tell me about people who have you accompanid to reach to this stage

مرحله دوم آزمون زبان LPR: 

معمولا در مرحله دوم این ارزیابی تصاویر و یا فیلم متناسب با صنعت هوانوردی که شامل صحنه های غیر معمول است به شرکت کننده نشان داده می‌شود. داوطلب باید به این تصاویر با دقت نگاه کند و سپس آنها را توصیف نماید. در ادامه ممکن است که ارزیاب سوالاتی در مورد تصاویر از داوطلب بپرسد. 

مرحله سوم  آزمون زبان LPR: 

در این مرحله مهارت شنیداری شرکت کننده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در این قسمت یک فایل صوتی مربوط به مکالمات خلبان در شرایط اضطراری پخش می‌شود. داوطلب در حین پخش مکالمه می‌تواند نکات مهم آن را یادداشت نماید. پس از اتمام مکالمه از داوطلب سوالاتی پرسیده می‌شود. 

آزمون زبان هوانوردی LPR عموماً به چندین مهارت زبانی متمرکز است که شامل شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن می‌شود. این آزمون معمولاً به صورت مکتوب و شفاهی برگزار می‌شود و توانایی خلبانان در استفاده از اصطلاحات و اطلاعات تخصصی هوانوردی را ارزیابی می‌کند.

برای آمادگی برای آزمون زبان هوانوردی LPR، خلبانان می‌توانند از منابع و کتب آموزشی متخصص در این زمینه استفاده کنند. همچنین، شرکت در دوره‌های آموزشی و تمرینات تکمیلی نیز می‌تواند به بهترین شکل توانایی زبانی خلبانان را بهبود دهد و آنها را برای قبولی در این ازمون آماده کند.

سوالات متداول
چه تفاوتی بین زبان هوانوردی (Aviation English) و زبان عمومی وجود دارد؟

زبان هوانوردی به طور خاص برای افرادی که در صنعت هوانوردی فعالیت می‌کنند طراحی شده است و اصطلاحات، افعال و واژگان ویژه‌ای دارد که در مکالمات هوانوردی استفاده می‌شود.

چگونه می‌توانم مهارت‌های زبانی‌ام را برای آزمون LPR بهبود دهم؟

برای بهبود مهارت‌های زبانی برای آزمون LPR، می‌توانید به کلاس‌های آمادگی مراجعه کنید، از منابع آموزشی مختلف استفاده کنید و تمرین‌های مکالمه، خواندن، شنیداری و نوشتن انجام دهید.

آیا باید حتماً از یک منبع آموزشی خاص برای آمادگی برای آزمون LPR استفاده کرد؟

استفاده از منابع آموزشی خاص برای آزمون LPR می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر آماده شوید، اما می‌توانید از منابع متنوع دیگر هم استفاده کنید و با تمرین منظم، مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشید.

مدت زمان اعتبار سطح کسب شده در آزمون زبان انگلیسی هوانوردی چند سال می باشد؟
  • حداقل سطح قبولی در آزمون مطابق معیار ایکائو ۴ می باشد. سطح ۴ به مدت سه سال،سطح ۵ به مدت ۶ سال اعتبار دارد و سطح ۶ دیگر نیاز به آزمون مجدد ندارد.