آموزش دوره خلبانی IR

آموزش آنلاین خلبانی IR

فهرست مطالب

دوره خلبانی IR چیست؟

برای اینکه بتوانیم دوره آموزش خلبانی IR را برای شما شرح دهیم لازم است ابتدا با دو مفهوم IFR و VFR آشنا شوید. هرگاه پرواز با هواپیما و یا هلیکوپتر در روشنایی روز و شرایط مساعد آب و هوایی باشد و خلبان دیدکافی داشته باشد پرواز در شرایط VFR (visual flight rules) می‌باشد. یعنی خلبان با توجه به اینکه دیدکافی دارد می تواند به پرواز خود ادامه دهد.

اما خلبانان برای پرواز بر فراز ابرها و در آسمان همواره با چالش هایی همراه هستند. از جمله این چالش ها می توان به شرایط دشوار آب‌و هوایی اشاره نمود. فرض کنید یک خلبان هنگام پرواز با طوفان روبرو شود که دید خلبان را دشوار نماید. در چنین شرایطی لازم است تا خلبان بتواند در کنار حفظ آرامش و خونسردی خود، به پرواز ادامه دهد. برای انجام پرواز موفق در این شرایط لازم است تا خلبان از مهارت‌های پیشرفته تری برخوردار باشد. دوره خلبانی IR شامل آموزش هایی است تا خلبان بتواند در شرایطی که دید کافی ندارد(شرایط IFR)، با استفاده از ابزارآلات به پرواز خود ادامه دهد.

دوره خلبانی IR (Instrument Rating) یعنی دوره‌ای که خلبان در شرایط IFR (Instrument Flight Rules) بتواند با استفاده از ابزار آلات هواپیما و نشانه‌های رادیویی پرواز نماید. باید به این نکته توجه نمایید که در انتهای این دوره به خلبان لایسنس جداگانه داده نمی شود و این دوره در واقع یک Rate است و در لایسنس CPL و یا ATPL خلبان درج می شود.

چرا گذراندن دوره خلبانی IR مهم است؟

اولین دلیل مربوط به ایمنی بیشتر در پرواز می‌باشد. یعنی حتی اگر یک خلبان هیچ گاه تصمیم نداشته باشد در  شب یاشرایط نامساعد پرواز نماید، بهتر است تا باز هم آموزش‌های لازم را ببیند. زیرا ممکن است در حین پرواز در شرایط جوی پیش‌ببینی نشده قرار بگید. در این صورت می تواند جان خود و سرنشینان هواپیما را از خطر نجات دهد. همچنین یک خلبان با گذراندن دوره IR می تواند شرایط بهتری را برای استخدام در ایرلاین ها برای خود فراهم نماید.

آموزش-خلبانی-IR-غیرحضوری

دوره IR چقدر طول می‌کشد؟

تکمیل دوره خلبانی IR  معمولا ۳ تا ۴ ماه زمان می برد. در این دوره خلبان نحوه استفاده از ابزارآلات دقیق پروازی و مکالمات رادیویی را به صورت کامل آموزش می بیند. پس از اتمام دوره و موفقیت در آزمون مربوطه که توسط سازمان هواپیمایی کشور برگزار می‌گردد، خلبان مجوز پرواز در شرایط IFR دریافت می‌نماید.

دوره خلبانی IR Modular چیست؟

در اصطلاح هوانوردی دوره ها به دو صورت modular و integrated برگزار می گردد. منظور از دوره modular این است که دوره به صورت ناپیوسته برگزار می گردد. در این صورت لازم است تا فرد گواهینامه های پیش نیاز هر دوره را دریافت کرده باشد. اما زمانیکه یک دوره به صورت integrated برگزار می‌شود به این معنی است که دوره به صورت پیوسته و از مقدماتی تا پیشرفته ثبت نام می‌شود. با توجه به توضیحات ارائه شده، دوره IR Modular به این معنی است که فرد قبل از شرکت در این دوره باید گواهینامه CPL خود را دریافت کرده باشد.

دوره خلبانی CPL/IR چیست؟

همان‌طور که گفته شد دوره IR، دوره آموزش خلبانی نیست و در واقع یک دوره تکمیلی برای کسانی است که گواهینامه خلبانی CPL و یا ATPL خود را دریافت نموده‌اند. چنانچه یک فرد بخواهد بدون اینکه این گواهینامه ها را داشته باشد، از مرحله مقدماتی شروع به آموزش خلبانی کند، از طریق دوره ثبت نام در دوره CPL/IR می تواند اقدام نماید. در این صورت این دو مرحله آموزش به صورت پیوسته (integrated) به فرد آموزش داده می شود.

شرایط ثبت نام دوره خلبانی IR Modular

 • داشتن گواهینامه CPL
 • حداقل سن ١٨ سال
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه یا داشتن معافیت تحصیلی برای آقایان

دروس دوره خلبانی IR Modular

برای تحصیل در این دوره لازم است تا سرفصل‌های زیر به دانشجو آموزش داده شود. در ادامه لیست این دروس را ارائه می‌گردد:

 • Air Low and ATC procedures
 • Instrumentation
 • Flight planning And monitoting and performance
 • Human Performance  and limitations
 • Meteorologi
 • Radio Navigation
 • IFR communication

شرایط استخدام خلبان مسافربری

برای استخدام و اشتغال به عنوان یک خلبان هواپیمای مسافربری شرایط خاصی وجود دارد. هر چقدر مهارت و ساعت پرواز یک خلبان بیشتر باشد، فرصت‌های شغلی بیشتری برای او فراهم خواهد شد. اگر شما به عنوان یک خلبان به دنبال این هستید که شانس استخدام در ایرلاین های بزرگ را به‌دست آورید باید مهارت های خود را افزایش دهید. یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که در دوره خلبانی IR شرکت نمایید. از آنجاییکه موفقیت در این دوره، به خلبان مجوز پرواز در شب و شرایط نامساعد را میدهد، شانس شما برای استخدام به عنوان خلبان هواپیمای مسافربری هم افزایش می یابد.

آموزش دوره خلبانی IR در تهران

برای ثبت نام دوره IR شما می‌توانید از طریق آموزشگاه‌های معتبر خلبانی اقدام نمایید. آموزشگاه خلبانی اویواسکای در تهران دارای مجوز از سازمان می باشد. در این آموزشگاه شما می‌توانید دوره‌های خلبانی را از مبتدی تا سطوح پیشرفته طی نمایید. از جمله مزایای این آموزشگاه می‌توان به برگزاری دوره‌های غیرحضوری و آنلاین دیسپچری و خلبانی اشاره نمود. با شرکت در دوره‌های غیرحضوری این مجموعه نگران فاصله‌ها نباشید. شما می‌توانید از هر کجای کشور عزیزمان ایران در کلاس‌های این مجموعه شرکت نمایید.

آموزش دوره خلبانی IR غیرحضوری

آموزشگاه اویواسکای به عنوان اولین و تنها آموزشگاه خلبانی کشور است که شرایط آموزش به صورت آنلاین را برای دانشجویان خود فراهم نموده است. برای این منظور آموزشگاه اویواسکای از یک استودیو مجهز و پیشرفته برای ضبط جلسه‌های آموزشی استفاده می‌نماید تا بدون نیاز به صرف زمان و هزینه اضافی برای رفت‌وآمد در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایید. دوره‌های غیرحضوری خلبانی در این مجموعه به دو صورت آنلاین و آفلاین برگزار می‌شود.

دوره آموزش خلبانی آنلاین به این صورت است که استاد و دانشجو همزمان با هم در جلسه آموزشی حضور دارند. جلسه به صورت لایو برگزار می‌شود و استاد و دانشجو باهم در تعامل می‌باشند. در صورت نیاز دانشجو می‌تواند سوالات خود را از استاد خود بپرسد. پس از پایان هر جلسه دانشجو به ویدئو جلسه و تمام منابع که به صورت فایل ‌pdf است، دسترسی دارد و می‌تواند بارها و بارها آن را مشاهده نماید. در این کلاسها حضور دانشجو در زمان برگزاری کلاس الزامی است.

دوره آموزش خلبانی آفلاین به این صورت است که ویدئوهای ضیط شده به همراه تمامی منابع آموزشی و جزوات در اختیار دانشجو قرار داده می شود. دانشجو در هر ساعت از شبانه روز که بخواهد می تواند ویدئوها را تماشا نماید. دوره‌های آفلاین برای افرادی مناسب است که به دلایل مختلفی نمی‌توانند در ساعت های مشخص شده در جلسه آموزشی شرکت نمایند.لازم است که بگوییم کیفیت و مطالب دوره آموزشی آنلاین و آفلاین هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد و شما می توانید با توجه به شرایط خود در هر کدام از این دوره‌ها شرکت نمایید.

هزینه دوره خلبانی IR

برای اطلاع از هزینه ثبت نام این دوره شما می‌توانید از طریق شماره‌های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳-۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ با آموزشگاه اویواسکای تماس بگیرید. کارشناسان ما در این مجموعه آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان برای کلاس‌های خلبانی ودیسپچری می باشند.

Rate this post

دسته بندی نوشته

دوره IR pilot Course
دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR
دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR
دوره آنلاین و آفلاین ATPL
ATPL دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما
ATPL دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما
دوره دیسپچری Dispather Course
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید...

14 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس

اگر برای شرکت در دوره‌های آموزش هوانوردی نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، کافی است روی لینک زیر کلیک کنید…

[quform id="2" name="مشاوره رایگان شرکت در دوره ها"]