هزینه پرواز آموزشی

هزینه پرواز آموزشی

فهرست مطالب

هزینه پرواز آموزشی

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های علاقه‌مندان به رشته‌ی خلبانی، هزینه‌های مربوط به آموزش عملی پرواز می‌باشد و یا هزینه‌های آموزش خلبانی چقدر است؟ ما قصد داریم به بررسی هزینه پرواز آموزشی خلبانی و عوامل تاثیرگذار بر آن بپردازیم و آخرین اطلاعات مربوط به این امر را برای شما فراهم کنیم.

عوامل موثر بر قیمت پرواز آموزشی

۱.مدل و نوع هواپیمای آموزشی

هزینه هر ساعت پرواز آموزشی با هواپیما به عوامل متعددی بستگی دارد یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه، نوع هواپیمای آموزشی است. اگر هواپیمایی که برای آموزش شما در نظر گرفته می‌شود از نوع موتور جت باشد به علت مصرف بالای سوخت و هزینه‌های بالای تعمیر ونگهداری ممکن است هر ساعت پرواز با این مدل از هواپیما ها بسیار پرهزینه باشد. نوع تجهیزات و مدل هواپیما و کاربری هواپیما تاثیر بسیار زیادی بر هزینه آموزش دارد.

به همین علت برای آموزش خلبانان خصوصا در ابتدای دوران آموزشی اغلب از هواپیماهای تک موتور و پیستونی استفاده می‌شود که مصرف سوخت بسیار پایین‌تری از هواپیماهای موتور جت دارند و با هزینه‌های بسیار پایین تری می‌توان آن‌ها را برای آموزش بکارگرفت.

۲.مراکز آموزشی

یکی دیگر از عواملی که در تعیین هزینه ساعات پرواز آموزشی موثر است نوع مرکز آموزش هوانوردی است. برخی از مراکز آموزشی به علت دولتی بودن یا شرایط خاصی که دارند ممکن است هزینه‌های پایین‌تری را از دانشجویان دریافت کنند. ممکن است برخی از مراکز با همکاری بانک‌ها، تسهیلاتی را برای پرداخت این گونه از هزینه‌ها ارائه دهند.

هزینه پرواز آموزش خلبانی فوق سبک

آموزش خلبانی فوق سبک (PPL) معمولا اولین دوره ای است که خلبانان در آن تحصیل می کنند. پس از پایان کلاس‌های تئوری، دانشجویان برای شروع پروازهای خود آماده می شوند. از جایی که خلبانان در ابتدای این دوره نیاز به فرارگیری آموزش‌های پایه‌ای برای هدایت دارند لذا به علت بالا بودن و حساس بودن این بخش از آموزش خلبانان تا زمانی که بتوانند به تنهایی قادر به هدایت هواپیما باشند باید کاملا تحت مراقبت و آموزش استاد خلبانان قرار گیرند.

این آموزش‌های حساس و پایه ای که بنیان اصلی دانش هوایی و پروازی یک خلبان را تشکیل می دهد تا روز سولویی (پرواز به صورت انفرادی و بدون حضور استاد) دانشجو ادامه می‌یابد. مدت زمان این آموزش‌ها حدود ۲۰ ساعت ممکن است به طول بیانجامد. بنابراین دانشجو باید حداقل ۲۰ ساعت پرواز خریداری کند.

در این بخش حتما باید این مقدار ساعت به صورت یکجا خریداری شود تا در بحث آموزش خلبانان هیچگونه وقفه‌ای به وجود نیاید. البته خلبانان با توجه به هوش و قدرت یادگیری ممکن است در ساعت‌های بسیار پایین‌تر به این مرحله از توانایی برسند که بتوانند به صورت تنها یا سولو پرواز کنند.

هزینه پرواز آموزشی خلبانی مسافربری
هزینه پرواز آموزشی خلبانی مسافربری

مدت زمان پرواز آموزشی برای دوره PPL (خلبانی هواپیمای فوق سبک) حدود ۴۰ ساعت می‌باشد. از آنجاییکه هزینه هر ساعت پرواز به عوامل مختلفی بستگی دارد برای اطلاع دقیق از قیمت پرواز آموزشی با شماره‌های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳-۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ تماس حاصل نمایید. 

پرواز سولو چیست؟

پرواز سولو یا پرواز بدون استاد خلبان، پروازی است که دانشجویان خلبانی پس از فراگیری اصول اولیه هواپیما انجام می دهند تا استاد خلبان مربوطه مطمئن شود که دانشجو به حدی از توانایی رسیده است که بتواند به تنهایی یک هواپیما را به پرواز در بیاورد و سپس مجددا آن را فرود بیاورد. در تمام این مدت تا روز سولویی، استاد خلبانی که به دانشجو آموزش می دهد تغییر نمی کند تا فرآیند یادگیری به بهترین شکل کامل شود.

در روز سولویی که روزی به یاد ماندنی برای تمامی خلبانان است و هیچگاه این روز را فراموش نخواهند کرد جشنی برگزار می‌شود که طبق رسوم بر روی سر دانشجوی خلبانی آب ریخته می شود و ریت های روی شانه ی او توسط اساتید خلبان از یک خط به دو خط تبدیل می گردد. یک عدد بال یا وینگ بر روی سینه ی چپ خلبان نصب می کنند که نشان از موفقیت و ورود به عرصه خلبانان خواهد بود.

هزینه‌های این دوره ممکن است شامل هزینه‌های اقامت نیز بشود. چراکه فواصل پرواز دانشجو نباید زیاد باشد و تقریبا هرروز دانشجو برای پرواز باید آماده باشد. لذا اقامت در نزدیکی فرودگاه‌های آموزشی ممکن است شامل هزینه هایی نظیر غذا و اسکان و غیره نیز باشد.

هزینه‌های پرواز آموزشی برای خلبانی مسافربری

در دوره آموزش خلبانی CPL که اولین گام برای ورود به این شغل رویایی است اوضاع کمی متفاوت‌تر خواهد شد. از طرفی دانشجوی خلبانی که دیگر از آب گل درآمده می‌تواند با هر استاد خلبانی پرواز کند. زیرا در مرحله قبل سولویی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است دیگر دانشجوی دوره PPL نبوده و حالا اساتید، حساب دیگری بر روی او باز می‌کنند.

محدودیتی برای خرید یکجای ساعت پرواز وجود نداشته و دانشجو می‌تواند بر اساس وضعیتی که دارد هر تعداد ساعتی که می‌خواهد حساب خود را شارژ کرده و پرواز های خود را انجام دهد. اما از طرفی هم بیشترین میزان ساعت پرواز آموزشی در این دوره وجود دارد تا جایی که ممکن است کمی دانشجویان عاشق و علاقه مند به پرواز را خسته کند.

فشار پروازهای ناوبری چند ساعته، دوره از خانواده، هزینه‌های بالای پروازهای آموزشی و بسیاری دیگر از مشکلاتی که خلبانان در دوران آموزشی خود با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، محکم‌ترین اراده‌ها را حتی برای ساعتی سست کند. اما عاشقان آسمان هرگز خسته نمی‌شوند و دوباره با پشت سر گذاشتن خستگی‌ها، رویای پرواز در آسمان‌های پر از ابر را مرور خواهند کرد.

گاهی در این دوره لازم است تا خلبانان با مدل خاصی از هواپیما پرواز کنند. این موضوع باعث افزایش هزینه‌های پرواز خواهد شد. شاید بتوان بیان کرد که اصلی‌ترین و طولانی‌ترین دوره و شاید پر هزینه‌ترین دوره در طول دوره‌های آموزشی برای یک خلبان این دوره باشد. اغلب تعداد ساعت پروازهای خلبانان در این دوره از ۱۰۰ ساعت نیز فراتر می رود.

مدت زمان پرواز آموزشی برای دوره CPL (خلبانی هواپیمای مسافربری) حدود ۱۰۰ ساعت می‌باشد. از آنجاییکه هزینه هر ساعت پرواز به عوامل مختلفی بستگی دارد برای اطلاع دقیق از قیمت پرواز آموزشی با شماره‌های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳-۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ تماس حاصل نمایید.

هزینه‌های پرواز دوره IR

در این دوره خلبانان مجوزی دریافت می‌کنند که بتوانند با اتکای حداکثری بر آلات دقیق و نشانگرهای هواپیما پرواز کنند. این دوره از نظر پروازی ساعت کمتری نسبت به دو دوره ی قبلی دارد و دارای بالاترین میزان ساعت پرواز با شبیه ساز است. این دوره به علت اینکه قرار است شرایطی را آموزش دهد که خلبان در شرایط نامسائد جوی و دید کم و یا شب پرواز کند شامل بیشترین میزان ساعت شبیه ساز پرواز خواهد شد.

از نظر هزینه ساعت‌های پرواز این دوره تعداد ساعت پرواز کمتری نیاز دارد. ولی از جایی که هواپیماهای خاصی برای آموزش این دوره مورد نیاز است ممکن است هزینه هر ساعت پرواز آن بسیار بالاتر از باقی دوره ها باشد. همچنین هزینه‌های پرواز با شبیه‌ساز هم به هزینه‌های این دوره اضافه می شود که البته در مقابل هزینه‌های هر ساعت پرواز بسیار کمتر است.

دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR
دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR

مدت زمان پرواز آموزشی برای دوره IR حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت می‌باشد. از آنجاییکه هزینه هر ساعت پرواز به عوامل مختلفی بستگی دارد برای اطلاع دقیق از قیمت پرواز آموزشی با شماره‌های ۰۲۱۴۴۶۵۰۶۳۳-۰۲۱۴۴۶۷۳۱۷۲ تماس حاصل نمایید.

هزینه های پرواز دوره ATPL

در گذشته این دوره مخصوص خلبانانی بود که پس از مدتی پرواز در شرکت‌های هواپیمایی آماده ارتقا به مقام کپتنی بودند. اما اخیرا گذراندن این دوره برای ورود به شرکت‌های هواپیمایی الزامی شده است. این دوره به صورت کلی در بخش آموزشی، بخش عملی پروازی ندارد و خلبانان برای ورود و استخدام در شرکت‌های هوایی فقط نیاز به سپری کردن بخش تئوری آن را دارند.

بخش تئوری دوره ATPL هزینه چندانی ندارد و شاید برابر با تنها چند ساعت پرواز باشد. رسالت اصلی این دوره معمولا به این شکل بوده که بسیاری از مطالب گذشته برای خلبانان مرور شود و مطالب تخصصی و پیچیده‌تر در ادامه بر دانسته‌های قبلی آن‌ها اضافه گردد.

طول مدت این دوره کوتاه بوده و پس از موفقیت دانشجویان در آزمون سازمان هواپیمایی کشوری، بر روی گواهینامه خلبانان درج می شود که در این دوره حضور پیدا کرده اند.

در این نوشته سعی کردیم اطلاعاتی در مورد ساعت پرواز مورد نیاز هر دوره و هزینه‌های آن، اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در انتها خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود در مورد این مقاله را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دسته بندی نوشته

دوره IR pilot Course
دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR
دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما-IR
دوره آنلاین و آفلاین ATPL
ATPL دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما
ATPL دوره مجازی آموزش خلبانی هواپیما
دوره دیسپچری Dispather Course
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather
دوره آموزشی دیسپچری غیرحضوری Dispather

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید...

دیدگاهتان را بنویسید

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس

اگر برای شرکت در دوره‌های آموزش هوانوردی نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، کافی است روی لینک زیر کلیک کنید…

[quform id="2" name="مشاوره رایگان شرکت در دوره ها"]